Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Jih Afriky 2009 / 2010

Facebook Twitter

Jak mi zachutnala jižní Afrika

© 2011, poslední aktualizace: 28.6.2013

<<  4. den (18. prosince 2009)  >>
<<  Jarda začíná s geokešingem  >>

Tentokrát se ráno už tolik nedivím, když místo sloního troubení slyším venku zase vřískat hrdličku. Není ani čas. Spalo se tu sice skvěle, ale teď rychle balíme a snídáme. Zanedlouho už skládáme sebe i zavazadla do toyoty, a záhy opouštíme tohle překrásné ubytování. Za námi k naší rozjíždějící se toyotě ještě utíká majitel, aby se s námi a s Pepou rozloučil. Taky prý dnes odjíždí. I s manželkou. A na dlouho. Na čtyři roky za prací do Dubaje. O Barbet Country Cottages i jeho pejsky se jim tu zatím budou starat jejich přátelé.
Projíždíme malým a hezkým, na bydlení i ubytování jistě příjemným, městečkem Clarens. Nikde ani nezastavujeme, jen pomalu projíždíme. Celé městečko teď brzo ráno ještě spí. Téměř nikde, ani na náměstí, nevidíme živou duši. Všude je ještě zavřeno. Hned za Clarens se táhne podél silnice malebný pískovcový skalní masiv nazývaný Red Mountains, Rudé hory, který městečko z této strany obklopuje.
obrázek Někde tady, na dohled parku Golden Gate Highlands, Jarda marně hledá první africkou kešku
Kopce u Clarens mají zvláštní charakter. Jednotlivé skalní výčnělky a plošiny působí dojmem, jako by tu rostly nějaké obrovité do červena zbarvené choroše. Podivné skalní houby pomalu míjíme a míříme dál. Asi o dvacet kilometrů dál už začíná národní park Golden Gate Highlands, v němž podobné skalní útvary můžeme vidět taky.
obrázek Jedna z typických barevných skal národního parku Golden Gate Highlands
A mnohem větší.
Kousek před národním parkem krátce zastavujeme kvůli Jardovi. Jeho navigační přístroj mu hlásí, že tu někde blízko je keška. A tak Jarda hledá, hledá, ale má smůlu. Mělo by to být asi tamhle u plotu, či za plotem, ale kešku nenajde. Pro ty co nevědí, co keška je, tak jen pár slov. Keška, to je zkráceně schránka geokešingu. A co že je to geokešing? Geokešing, což je počeštěné slovo pocházející z anglického geocaching, je taková docela zajímavá celosvětová turistická hra. Její smysl spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané anglicky "cache", česky pak keš neboli keška, o níž jsou známy jen její zeměpisné souřadnice. Tyto schránky bývají vytvořeny a schovány obvykle na turisticky zajímavých a ne vždycky v úplně známých a často navštěvovaných místech. Ve schránkách bývají drobné předměty, které je možno vyměňovat a přenášet do jiných keší. Do schránek lze také umístit nějakou vlastní drobnost. Tady v jižní Africe může být zajímavá třeba i česká mince, obzvlášť pak nějaká starší. Ale v kešce může i ledasco jiného.
K hledání keší či zaznamenávání jejich nálezů a obsahu jednotlivých schránek pak slouží specializované internetové servery, kde se zaznamenává také pohyb některých speciálních a číslem registrovaných předmětů, kterak se potulují po světě a mezi schránkami tak, jak je jednotliví geokešeři, tedy lidé zabývající se geokešingem, přemisťují či vyměňují. Jsou různé typy keší, z různou obtížností nalezení i dostupnosti, a pokud by vás to zajímalo víc, najděte si o tom další informace na Internetu. Nepochybuju o tom, že jich naleznete víc než dost. Stejně, jako jsem je našel já.

>>

© Lubomír Prause, 2011
LP logo
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3