Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Jih Afriky 2009 / 2010

Facebook Twitter

Jak mi zachutnala jižní Afrika

© 2011, poslední aktualizace: 28.6.2013

<<  Jsme v Jihoafrické republice  >>

Jihoafrická Republika je ale jinak vcelku bezpečná a moderní země. V leckterých případech je na tom lépe, než mnohé evropské státy. Její historie začala v 17. století osídlováním Holanďany, po nich následovali Němci a francouzští Hugenoti. Poté se vládu snažila převzít Anglie v takzvaných britsko-búrských válkách, po nichž se Búrům, potomkům prvních holandských osadníků, zakázalo otroctví a jednotlivé provincie byly sloučeny do Jihoafrické Unie, pozdější Jihoafrické Republiky. Při tom všem osídlování a v mnohých válkách, epidemiích i hladomoru přišlo ovšem nejvíce zkrátka místní domorodé obyvatelstvo, zejména Sanové čili Křováci. Docházelo ve velkém měřítku buď k jejich zotročování, nebo v horším případě k systematickému vybíjení těchto domorodých obyvatel. Významným obdobím byl počátek dvacátého století, kdy v zemi probíhala výrazná industrializace spojená s objevením rozsáhlých a bohatých ložisek zlata a diamantů. A to je vlastně až do dnešních dnů příčinou velkého bohatství a prosperity Jihoafrické Republiky.
Po druhé světové válce Jihoafrická Republika neblaze proslula svým režimem apartheidu. Tahle politika vedla k důsledné segregaci bílých a černých obyvatel, Černoši tak neměli přístup do mnoha restaurací, parků, pláží, nemocnic, škol a dalších veřejných míst určených jen pro bílé. Nakonec byly pro černošské obyvatele zřizovány i zvláštní rezervace, tak zvané bantustany, které byly myšleny jako samostatné státy s vlastním občanstvím a vlastní samosprávou.
obrázek Silnice na jih se vyznačuje dlouhými rovnými úseky, na nějakou zatáčku tu skoro nenarazíte
Na základě toho ztratili tam usídlení či vysídlení lidé jihoafrickou státní příslušnost. Dnes už je v tomto směru situace zcela jiná. Bílé i černé můžete potkat úplně všude a zdá se, že s tím nikdo nemá žádný problém.
Od Johannesburgu míříme stále na jih, a pro nás "seveřany" je pikantní, že přitom máme sluníčko v zádech. Nesvítí od jihu, jako u nás doma, ale ze severu. Obráceně je tady ostatně víc věcí. Mají tu teď taky vánoce, ale jsou v létě, takže školáci mají letní prázdniny přes vánoční svátky. Stejně tak si zvykám na to, že sedím vedle Pepy vlevo, zatímco volant je vpravo. A ještě hůř na mě působí, že taky vlevo jedeme. Na tohle si budu muset zvykat hodně dlouho. Jinak ale jedeme po většinou kvalitních silnicích s dlouhatánskými rovnými úseky. Projíždíme dlouho a dlouho zemědělskou oblastí, velkými lány polí, a především rozsáhlými pastvinami.

>>

© Lubomír Prause, 2011
LP logo
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3